Zpět

Historický festival Bitva Libušín

Od: 29.04.2017
Do: 29.04.2017
Web: FESTIVAL GUIDE
Místo: Libušín u Kladna, Přemyslova
Vstupenky/informace: GoOut.cz

Libušínský spolek přátel historie, o.s. oznamuje termín 26. ročníku historického festivalu Bitva Libušín. Festival, jehož tradičním vyvrcholením je největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční v sobotu 29. dubna v Libušíně u Kladna. Akce se každoročně účastní více než 2000 šermířů a 4000 diváků z České republiky i ze zahraničí. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je připraven bohatý odpolední program, který začíná otevřením brány ve 12:00. Letošnímu ročníku předchází výstava u příležitosti jubilea festivalu probíhající ve dnech od 20. ledna do 16. dubna v Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně.

Mezinárodní festival je určen především pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Program je připraven tak, aby zde každý mohl prožít příjemné odpoledne a též se něco zajímavého dozvědět. Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozdělený do několika částí. Na bitevním poli letos organizátoři uspořádají dvě bitvy, první od 14:00, hlavní bitva propukne v 16:00. V pravé poledne, tj. v době otevření areálu, bude k vidění ukázka středověkého rugby. Oblíbená dětská bitva s hadrovými míčky začne v 15:00 v historických kulisách. Od 17:00 zde budou probíhat volné boje, kde o vítězi rozhoduje jen zručnost ve zbrani a velení.

Druhou část areálu představuje dobové tržiště, na kterém si návštěvníci budou moci prohlédnout a zakoupit nejen repliky historických předmětů. Bude zde probíhat komentované cvičení dravých ptáků k lovu, odvážní zájemci si je budou moci vzít na ruku. Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu k tanci i poslechu. V dětském koutku budou umístěny tvořivé dílny, ve kterých si děti vlastnoručně vyrobí vše potřebné k této události, společně si namalují prapory, zhotoví štíty atp. Mezi oblíbené aktivity návštěvníků patří mimo jiné též komentované prohlídky historického vojenského ležení a šermířské turnaje.

„Scénář hlavní bitvy 2017 navazuje na příběh z minulého roku, který nás zavedl na rodové opevněné sídlo (donjon) Jindřicha ze Samopše. Rád bych upozornil na fakt, že příběhy jednotlivých bitev jsou vždy smyšlené, předvádíme je formou pohádky. Co se však týká rekonstrukce zbraní, zbroje a vybavení, je naším cílem, aby vzhledem a funkcí co nejvěrněji odpovídaly historii. Návštěvníci festivalu vidí pravidelně na jednom místě historické postavy a repliky předmětů z doby v rozmezí od 9. do 15. století. Vedle sebe zde stojí například Vikingové, husité, členové rytířských řádů a další. Je to taková rekonstrukce života ve středověké Evropě,“ řekl Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie. „Všem milovníkům historie navíc vřele doporučuji výstavu, která právě v těchto dnech probíhá v Kladně u příležitosti výročí festivalu. Kromě ukázek středověké zbroje nechává výstava nahlédnout do všech dvaceti pěti ročníků ve fotografiích,“ dodává P. Šrámek.

Více informací o festivalu naleznete zde.Historický festival Bitva LibušínHistorický festival Bitva LibušínHistorický festival Bitva Libušín

Místo: Libušín u Kladna, Přemyslova
Uložit tuto akci

Sdílet s přáteli: