Zpět

Hradecký slunovrat 2020

Místo: Opava, Moravskoslezský kraj
Od: 23.10.2020
Do: 24.10.2020
Web: FESTIVAL GUIDE
Místo: Hradec nad Moravicí, Městečko 2
Vstupenky/informace: GoOut.cz

Hudební festival Hradecký slunovrat v roce 2020 vstupuje do sedmého ročníku své existence. Odehraje se tentokrát ve dvou termínech, první proběhne v létě, od 27. do 28. června; druhý se uskuteční na podzim, od 23. do 24. října. Vzhledem ke všeobecně známým okolnostem postupně festival obměňuje program. Hradecký slunovrat si dává za cíl přinášet do prostředí zámeckého areálu v Hradci nad Moravicí aktuální projekty z oblasti alternativní hudby, které se snaží cíleně propojovat. Festival je multižánrový, mezi cíle organizátorů patří také zasazení hudebních koncertů do širšího kulturního rámce. Na třech hudebních scénách vystoupí více než 40 kapel. *Držitelé průkazu ZTP s doprovodem a děti do 15 let v doprovodu dospělého s platnou vstupenkou mají vstup zdarma.*

Učinkující
NázevPopis/foto
Hradišťan & Jiří Pavlica
Hradišťan s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou je ojedinělým hudebním tělesem s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, který v počátcích vycházel zejména z folklóru. Vznikl společně s tanečním souborem v roce 1950 v Uherském Hradišti, kde pracovala řada generací hudebníků, zpěváků a tanečníků pod dlouholetým vedením Jaroslava Václava Staňka. Ten posunul tehdejší chápání prezentace folklóru od volného předvádění hudebních a tanečních čísel směrem k propracovanějším kompozicím, které již snesly měřítka umělecké práce.

Hradišťan & Jiří Pavlica Hradišťan & Jiří Pavlica

Prago Union
Prago Union je česká hip-hopová kapela. Skupinu založili v roce 2002 rapper Kato (Deph) a DJ Skupla. Na koncertech s nimi vystupovali ještě rapper Dědek a DJ Büphe. Dnes s Katem vystupuje DJ Maro a do nedávna také živá kapela Champion Sound. Jejich první album bylo _HDP_ (Hrubý domýcí produkt). Jako hosté zde vystupují třeba americký producent Kutmasta Kurt a nebo rappeři Masta Ace či Planet Asia. O pět let později, v roce 2010, vydali další album _Dezorient Express_. Toto album bylo kritikou velmi dobře přijato. Jejich třetí album vydali o rik později a jmenovalo se _V Barvách_. Další desku s názvem _Vážná hudba_ vydali v roce 2013. V roce 2016 vychází další deska _Smrt žije_, touto desku je ukončena spolupráce Prago Union a živé kapely Champion Sound. Na desce hostují Mc Gey, Rest nebo LA 4. Album _Smrt žije_ bylo nominováno na cenu Anděl. Nyní Kato vystupuje po koncertech sám a doprovází ho DJ Ramel.

Prago Union Prago Union Prago Union Prago Union Prago Union Prago Union

United Flavour
Energická show, moderní mix reggae, world music, latina a hip-hopu, servírovaný charismatickou španělskou frontmankou Carmen a šesti zkušenými muzikanty. Dokáží naživo vytvořit skvělou atmosféru, o které by mohly vyprávět desítky festivalů anebo několikrát vyprodaný pražský Lucerna Music Bar.

United Flavour United Flavour United Flavour

Michal Prokop
Muž mnoha zájmů a profesí, v hudební oblasti znám především jako zpěvák, pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues.

Michal Prokop Michal Prokop Michal Prokop Michal Prokop

Framus Five
Framus Five je česká rocková skupina, jejíž prapočátky lze najít už v roce 1963. Skutečná historie pod stávajícím názvem se ale datuje od roku 1967, kdy se dosavadní kytarista Michal Prokop poprvé postavil k mikrofonu jako zpěvák. Své debutové eponymní album vydali v roce 1969. Svou činnost kapela přechodně ukončila dvakrát – jednou v roce 1971 a pak v roce 1990, kdy leader Michal Prokop vstoupil do politiky. V roce 2006, po vydání desky _Poprvé naposledy_, Framus Five naplno obnovili svou koncertní činnost. V roce 2012 vyšlo další album _Sto roků na cestě_, které v březnu 2014 získalo ocenění Platinová deska.

Framus Five Framus Five Framus Five

Kalle
Táborskou kapelu Kalle, o níž se říká, že má severskou duši, tvoří zpěvačka Veronika Buriánková a kytarista David Zeman. Kapela má na kontě nominace na hudební ceny Vinyla, Anděl a Apollo. Oba však hrají/hráli v dalších formacích. Veronika a David stáli už za kapelou Veena, s kamarády také hrají v post metalovém seskupení Nod Nod. Název Kalle (seversky Karel) vznikl spontánně, původně nebylo záměrem soustředit se na Skandinávii, cílem bylo vytvořit název, který by kapelu nedefinoval. _„Hledali jsme kombinaci písmen, která tvoří určitý akcent. Kalle se nám líbilo při prvním vyslovení. Když jsme zjistili, že je to typické norské jméno a v překladu znamená něco jako zima, v některých jazycích smrt, tak nám to nevadilo,“_ vysvětluje zpěvačka. Táborská dvojice hledala něco libozvučného, ale nechtěla klást důraz na obsah, protože ten se může během let měnit.

Kalle Kalle Kalle Kalle Kalle Kalle

−123min. (minus123minut)
−123minut byla česká hudební skupina, která ve své hudbě propojovala více žánrů, zejména ovšem jazz, blues, funky a world music. Její síla spočívala především v živých vystoupeních, které byly z velké části tvořené improvizací. Název skupiny vznikl podle slov Zdeňka Bíny zcela náhodně, pouze jako hra slov, a nemá hlubší význam. K popularitě −123 min. značně přispěl zisk ceny Akademie populární hudby za rok 1999 v kategorii Objev roku. Po rozchodu kapely v roce 2009 se skupina sešla opět v roce 2016 s lehce změněným názvem minus123minut. V roce 2019 se opět navrátili ke svému původnímu názvu kapely.

−123min. (minus123minut) −123min. (minus123minut) −123min. (minus123minut) −123min. (minus123minut)

Nylon Jail
Nylon Jail je hudební projekt založený na kombinaci akustické a elektronické hudby. V jejich skladbách se mísí mnohé prvky, které jsou často jednotlivě v protipólu. V rukách Nylon Jail se však stávají jednotnou hudbou plnou energie a různorodosti. Základní duch kapely se opírá o atmosféru a osobitost divokého západu, do které jsou záměrně i nahodile přidávány prvky moderní doby. Kapela zformovaná roku 2012 v Olomouci, která ve své hudbě kombinuje zdánlivě nekombinovatelné, tak vyvrací nejeden mýtus o žánrovém škatulkování. Prošla si poměrně bleskovým nástupem popularity na alternativní scéně, získala ocenění Vinyla za objev roku (za rok 2013) i skvělé recenze na svůj debut _My Heart Soaks Like A Hawk_, zažila také několik rozpadů, po personální obměně se však v roce 2017 opět vrátila na scénu.

Nylon Jail Nylon Jail Nylon Jail

Jaromír 99
Jaromír Švejdík známý také pod pseudonymem Jaromír 99 je český zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník. Před nástupem na vojnu založil v osmdesátých letech punkovou skupinu Chlapi z práce. Od roku 1989 zpívá v kapele Priessnitz, pro kterou píše většinu textů. V roce 2004 stál u vzniku projektu Umakart, v roce 2007 pak u vzniku tria Jaromir 99 & The Bombers, jehož debutové album je soundtrackem ke Švejdíkovu komiksu Bomber. V současné době - 2014-2015 - koncertuje Jaromír se svými hosty Alešem Březinou alias Almelou (mandolína) a Lukášem Morávkem (trubka) na vernisážích i samostatných koncertech v České republice i v zahraničí. Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu, k němuž složil i známou píseň Půlnoční, již nazpíval Václav Neckář. Je také autorem storyboardů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, Děti Duny nebo Grandhotel. Je autorem komiksu Bomber.

Jaromír 99

Letní kapela
Letní kapela vznikla spontánně v srdci Rychlebských hor, když se muzikanti Jaromír Švejdík, Lukáš Morávek a Apostolos Joanidis scházeli s kytarami u ohně a hráli písničky, které Jaromír napsal společně s přáteli v průběhu své bohaté hudební kariéry. Základ repertoáru tak tvoří písně Priessnitz, Umakartu, Jaromír 99 & The Bombers, Václava Neckáře či Kafka Bandu, které se tematicky „motají“ tak nějak kolem Jeseníků, Rychleb, hospod a vůbec. Skupina však postupně přidává vlastní autorské písně. Kapelu postupně doplnili další muzikanti spjatí s regionem Jeseníků a Rychlebských hor. Za bicí usedl dlouholetý bubeník Priessnitz Zdeněk Jurčík, klávesové zvuky obstarává Vojtěch Šeliga a na baskytaru hraje Petr Weiser. Duší ansámblu je bezpochyby významný muzikant a výtvarník Jaromír Švejdík neboli Jaromír 99. Fanoušci se proto mohou na koncertech těšit na originální merch s prvky Jaromírova výtvarného umění. K většině vystoupení kapely také vzniká unikátní plakát.

Letní kapela

Ciśnienie

Ciśnienie Ciśnienie Ciśnienie Ciśnienie

Habib Koité & Bamada
Habib Koité přezdívaný „Eric Clapton z Mali“ je písničkář propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Habib Koité se od zbytku západoafrických kytaristů liší: umí skládat regulérní hity. Miluje akustický zvuk, zároveň ovšem usiluje o takový bluesový náboj, který by lidi přiměl k tanci. Také díky jemu roli tradičních dřevěných louten (kora z vysušené tykve, potažené kůží telete) nebo nástroj ngoni z vydlabaného dřeva převzaly elektrické kytary, starobylá hudba z Mali nabrala moderní směr a svět se postupně dozvídal, že kolébkou blues není pouze Mississippi.

Habib Koité & Bamada Habib Koité & Bamada Habib Koité & Bamada Habib Koité & Bamada Habib Koité & Bamada

Bára Zmeková
Písničkářka pohybující se na pomezí folku, klasiky, jazzu a elektroniky. Křehkost a naléhavost své hudby a českých textů odlehčuje humorem a nadhledem a od piána byste ji těžko oddělili. Znát ji můžete z českých festivalů (_Colours of Ostrava, Mišmaš party, BiGy fest, Klubová noc United Islands, festival Banát_ v Rumunsku aj.) nebo z koncertů po celé České republice i v zahraničí (Melbourne, London, Bale, Pazin, Ljubljana aj.). Se značným úspěchem se setkalo její vystoupení před švýcarskou zpěvačkou Sophie Hunger v Paláci Akropolis v Praze, které proběhlo v říjnu loňského roku. Své debutové album vydala za podpory studia Jámor a časopisu Fullmoon v roce 2013. Od té doby se jako atorka podílela na několika coverových kompilacích (_Hommage Bulisovi_ 2015, Kittchen: _Akt_2017) a spolupracovala s různými divadelními a hudebními projekty

Bára Zmeková Bára Zmeková Bára Zmeková Bára Zmeková

Jananas
Jananas tvoří zpěvačka Jana Infeldová, kytarista Jan Vávra a baskytarista Jaromír Fulnek. Společně staví na silných netuctových melodiích, moderně znějících střídmých akustických aranží a především na charismatickém hlasu zpěvačky Jany Infeldové. Poprvé na sebe upozornili na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde v roce 2009 získali ocenění. Ve stejném roce se dostala i do finálové desítky soutěže RGM Live Space, které se zúčastnilo přes 400 skupin.

Jananas Jananas Jananas

Ohm Square
Ohm Square se zformovali v roce 1996 a krátce na to už skupina, která je jedním z projektů Jana Čechtického, patřila k předním českým kapelám zaměřeným na taneční hudbu, konkrétně drum and bass a breakbeat. Společně se zpěvačkou Charlie One, známou už z působení v britské kapele Wubble U, vydali sedm alb. Naposledy v roce 2008 desku Taking Shape. Jejich hudbu můžete také zaslechnout i v několika českých filmech - například Samotáři, Děvčátko, Divoké včely nebo O rodičích a dětech.

Ohm Square Ohm Square

Lanugo
Kapela Lanugo je jedinečnou, již velmi dobře zavedenou formací na české hudební scéně. Svůj debut vydala u prestižního jazzového vydavatelství Animal Music, ačkoliv je v jejich hudbě slyšet pop, rock, electro a jazz až jako příchuť. Druhé album pojmenované Lanugo, 2011 spatřilo světlo světa v listopadu minulého roku, kapela si jej vydala již ve vlastní produkci. Výraznou osobností kapely je zpěvačka, skladatelka a textařka Markéta Foukalová. Příjemná barva a velký rozsah jejího hlasu se prolíná s dynamickým doprovodem v emotivních a posluchačsky atraktivních skladbách. Živá vystoupení Lanuga nabízejí strhující zážitek, především díky špičkové úrovni profesionálních hudebníků vesměs z okruhu mladé jazzové scény: klavíristy Viliama Béreše, basisty Rastislava Uhríka, kytaristy Mirka Šmilauera, bubeníka Martina Kopřivy a perkusisty Martina Nováka.

Lanugo Lanugo Lanugo Lanugo Lanugo Lanugo

Miriam Kaiser

Miriam Kaiser Miriam Kaiser Miriam Kaiser

Robert Křesťan
Robert Křesťan je český zpěvák, mandolinista, skladatel a překladatel. Hrával v bluegrassových skupinách Trapeři a Poutníci a v současné době hraje v bluegrassové skupině Druhá tráva s banjistou Lubošem Malinou.

Robert Křesťan Robert Křesťan Robert Křesťan

Druhá tráva
Druhá tráva natočila album Pojďme se napít ve složení Robert Křesťan (zpěv), Luboš Malina (banjo, whistle, kaval, klarinet, vokál), Luboš Novotný (dobro, lap steel), Emil Formánek (kytara, vokál), Tomáš Liška (kontrabas) a Kamil Slezák (bicí). Jako hosté se na něm dále podíleli Charlie McCoy, Pavel Petržela a Tomáš Buzek, o produkci se postaral dlouholetý kamarád skupiny Steve Walsh.

Druhá tráva Druhá tráva Druhá tráva

Szymon Klima Quintet
Szymon Klima Quintet je moderní polské jazzové uskupení kolem klarinetisty Szymona Klimy.

Szymon Klima Quintet

Heimat

Heimat Heimat Heimat

Rastafidli Orkestra
Rastafidli Orkestra se původně volně inspirovala tradičními jamajskými ska a reggae peckami a utvářela je k obrazu svému, často zcela nepoznatelnému. V současné době vytváří skladby zcela vlastního rázu jež rychlým tempem přibývají a již tvoří naprostou většinu koncertního repertoráru.

Rastafidli Orkestra

Jan Fic

Jan Fic

Behind The Door
Behind The Door je již 15 let fungující sexteto, jehož repertoár tvoří výhradně autorská, která čerpá snad ze všech zákoutí hudebního světa – nejčastěji jsou v ní slyšet inspirace pop-jazzem či latinjazzem, ale i fusion, folkem, rockem, nebo vás může překvapit melodie velmi blízká vážné hudbě. Kapela má originální zvuk i díky použití neobvyklé kombinace dvou dechových nástrojů - saxofonu (tenor, soprán i EWI) a příčné flétny (tenorové i altové). Má za sebou dvě alba. Nejexponovanějším členem Behind the Door je především saxofonista Ondřej Klímek, kterého můžete znát z řady velkých českých rockových a popových kapel, jako je Vltava, BSP, Kamil Střihavka&Leaders nebo Ota Balage Band. Ondřej je absolventem Ježkovy konzervatoře na saxofon a čerstvě také na flétnu. Dalším absolventem "ježkárny" je baskytarista Lukáš Čunta zbytek kapely tvoří absolventi nebo současní studenti Katedry jazzové interpretace na brněnské JAMU.

Behind The Door Behind The Door Behind The Door


Hradecký slunovrat 2020Hradecký slunovrat 2020Hradecký slunovrat 2020Hradecký slunovrat 2020Hradecký slunovrat 2020

Místo: Hradec nad Moravicí, Městečko 2
Uložit tuto akci

Sdílet s přáteli: