Zpět

Skautská Alternativa 2020

Od: 18.09.2020
Do: 19.09.2020
Web: FESTIVAL GUIDE
Místo: Praha, Holešovice, Bubenská 1542/6
Vstupenky/informace: GoOut.cz

*Ve dnech 18. a 19. 9. proběhne festival „Skautská Alternativa“, který již pojedenácté pořádají nad metrem Vltavská (u bývalé drážní celnice) skauti z Prahy 7.* Letos opět na sklonku léta, dvoudenní, s respektem k současné situaci a připraven na případné změny. Program je z pochopitelných důvodů letos zaměřen zejména na domácí interprety. Ve dvou večerech zahrají Phil Shöenfelt a David Babka, Twisted Rod, The Dusty Shakers, Petr Váša a Ty Syčáci, Jakub Noha s Nohabandem, Petr Linhart a Josef Štěpánek a další. V sobotu odpoledne se lze těšit na pestrý program pro děti i celé rodiny, připravena bude řada workshopů, her a nevšedních disciplín.

Učinkující
NázevPopis/foto
Phil Shöenfelt
Světoběžník Phil Shöenfelt učinil první hudební kroky na půdě londýnských klubů. Jeho dobrodružné povaze, hledající stále něco nového však začal být londýnský píseček příliš těsný a Phil se vydal na obhlídku neznámých teritorií za mořem. Nejdříve si to namířil kam jinam, než do New Yorku. Jeho výlet, původně plánovaný na čtrnáct dní se však řízením osudu protáhl na pět let. Na Manhatanu Shöenfelt prožil slavnou postpunkovou vlnu. Založil skupinu Khmer Rouge, hrál na společných vystoupeních s The Fall, Sonic Youth, jamoval s Jimem Jarmouschem. Po návratu do Londýna vystupoval sólově s Nickem Caveem & Bad Seeds. S Caveem jsou také jeho hlas a tvorba nejčastěji srovnávány i když v tvorbě Southern Cross je silně cítit také vlivy umělců jako Neil Young, Leonarda Cohena, ale i U2 nebo The Cure . Phil byl požádán, aby napsal úvod k českému vydání Caveovi knihy „ A uzřela oslice anděla“ a Cave na oplátku připsal pochvalnou poznámku k Shöenfeltově knize „Feťácká láska“ (Junkie Love). A právě „Junkie Love“ byla v USA oceněna knižní cenou „2002 Fire Cracker Alternativ Award“. Před několika lety se Shöenfelt usadil v Praze, která mu učarovala svým kulturním kvasem a krásnými ženami. Založil zde kapelu Southern Cross, s níž pravidelně koncertuje v Čechách i v zahraničí. Se skupinou Southern Cross vydal již tři alba. „Blue Highway“, „Dead Flowers For Alice“ a „Ecstatic“, které je podle jeho slov rockově přímočařejší a také tanečnější, než alba předchozí. Tato přímočarost se projevila také v rozhodnutí zjednodušit název skupiny a místo původního Phil Shöenfelt & Southern Cross začala kapela vystupovat pod stručným názvem Shoenfelt. V roce 2005 vychází na německé značce Strangeways Records dvoj CD „Deep Horizon“, což je výběr toho nejlepšího z dosavadní Shoenfeltovy tvorby, mapující různá období. V poslední době je možné Phila vidět a slyšet i akustičtější poloze s jeho dlouholetým spoluhráčem Pavlem Cinglem.

Phil Shöenfelt Phil Shöenfelt Phil Shöenfelt

David Babka

David Babka

The Turpentine Ray

The Turpentine Ray The Turpentine Ray

Twisted Rod
Twisted Rod je tříčlenná kapela hrající svižnou směs rockabilly a psychobilly se špetkou klasického rock’n'rollu. Trio tvoří kytarista Filip, bubeník Ondra a kontrabasista Petr. V repertoáru mají Twisted Rod jak své vlastní, tak převzaté songy. Ty převzaté pocházejí například od kapel Batmobile, Stray Cats, nebo od Johnnyho Cashe. Twisted rod vydali v roce 2014 debutové album _Bring it on Home!_ a v roce 2016 pokračovatele s názvem _Boozin' and Boppin'_. Obě alba vyšla na německém labelu Rhythm Bomb Records.

Twisted Rod Twisted Rod Twisted Rod Twisted Rod Twisted Rod

The Dusty Shakers

Oldřich Janota
Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou. Na kontě má celou řadu alb (_Mezi vlnami, Podzimní král, Sešité_,...), v archivních edicích pak vyšly i předlistopadové nahrávky a spolupráce (_Jako měsíc, High Fidelity_,...).

Oldřich Janota Oldřich Janota Oldřich Janota Oldřich Janota

Petr Váša
Petr Váša je český básník, hudebník, textař, skladatel, výtvarník, experimentální herec, performer a vysokoškolský pedagog, jenž je také označován souslovím fyzický básník. Vystudoval dějiny umění na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Je znám jakožto velký improvizátor a neustálý hledač neotřelých uměleckých postupů a patří mezi nejoriginálnější české umělce současnosti. Pedagogicky působil na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně a Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Petr Váša Petr Váša Petr Váša Petr Váša

Ty Syčáci
Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény. Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, jediný český muzikant schopný hrát doslova celým tělem (on sám tento styl, který jej proslavil už při sólovém vystupování, nazývá „fyzické básnictví“). Jeho spoluhráči v kapele Ty Syčáci jsou kytarista Petr Zavadil a baskytarista Tomáš Fröhlich (ex Pluto). Kapela plní české kluby už osmým rokem. Nad hudebním zařazením Těch Syčáků si lámala hlavu řada kritiků: jejich styl se jakémukoli škatulkování vzpírá. Rámcově se dá říci, že zahrnuje prvky rocku, jazzu, moravského folklóru a world music. Možná právě díky této nezařaditelnosti představuje publikum Syčáků doslova průřez mezi generacemi – od středoškoláků po zasloužilé milovníky klasického kytarového rocku.

Ty Syčáci Ty Syčáci Ty Syčáci

Jakub Noha Band
Jakub Noha band je poměrně živá formace, v níž jedinou stálou veličinou jest nositel jejího názvu ing. Jakub Noha. Ostatní členy lze nazvat ponožkami, neboť se jich za dobu, kdy Jakub Noha působí na naší hudební scéně, vystřídalo nemálo.

Jakub Noha Band

Petr Linhart

Petr Linhart

Josef Štěpánek

Josef Štěpánek

Lucie Redlová
Písničkářka Lucie Redlová z Valašského Meziříčí má, jak její příjmení napovídá, hudbu přímo v genech. Na scéně se v různých formacích pohybuje už přes deset let. Začínala s mandolínou ve folklor-beatové kapele Docuku, hostovala v rockové kapele Rauš, ve folkových Žamboších či Zhasni, zazpívala si na desce Květů, od roku 2011 příležitostně vystupuje s mandolínou s pražskou kapelou Traband. V roce 2009 natočila album První, poslední, které produkoval irský rocker Steve Wall z kapely The Walls, na sklonku téhož roku sestavila doprovodnou kapelu, která si říká Garde a jejímž členem je mj. kytarista Martin Knor z Mňágy a Žďorp. Od čistého folku se pootočila směrem k rocku a na jaře 2012 vydala nové album Křižovatka, které produkoval americký muzikant Tim Eriksen. Jejím nejnovějším projektem je volné ženské trio MDŽ – Muzikantky, Dámy, Ženy, ve kterém Redlová spojila síly s dalšími dvěma výraznými písničkářkami Beatou Bocek a Jitkou Šuranskou.

Lucie Redlová Lucie Redlová

Holy Fanda & the Reverends
Na půl cesty mezi Prahou a Amerikou, kostelem a hospodou. Kapela jejíž jádro tvoří kalifornský bubeník a banjista Nick Jennings a pražský multiinstrumentalista Fanda Holý zvěstuje svůj originální styl, který sami nazývají urban-hillbilly & hardcore-americana. Živé provedení desky Konec cesty obohacují frontman Trabandu Jarda Svoboda svým hlasem a šlapacím harmoniem a některý z trumpetistů.

Holy Fanda & the Reverends

Byl pes

Byl pes Byl pes

Garde
Doprovodnou kapelu Lucie Redlové – Garde, tvoří od jara 2016 dva muzikanti z Valašska: baskytarista Ivan Trpík a bubeník Milan Kratochvíl.

Garde


Skautská Alternativa 2020Skautská Alternativa 2020Skautská Alternativa 2020Skautská Alternativa 2020Skautská Alternativa 2020

Místo: Praha, Holešovice, Bubenská 1542/6
Uložit tuto akci

Sdílet s přáteli: