14.10.2016

20. MFDF Ji.hlava: Zjeví se Iggy Pop


Hudba živě i na plátně, zjeví se Iggy Pop podle Jima Jarmusche

Hudební program jubilejního 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava se opět vydává cestou speciálních událostí iniciovaných přímo festivalem. Je tu však i několik novinek. Hudba se kromě koncertů objeví i na plátně ve speciální programové sekci Zkouška sirén bude uveden celovečerní dokumentární debut nezávislé legendy Jima Jarmusche Gimme Danger (2016) o Iggym Popovi. Živě vystoupí Jarmuschův dvorní skladatel a loutnista Jozef van Wissem, radikální kytarový samorost Raphael Rogiński syrově přetlumočí hudbu velkých Afroameričanů. Violoncellista Tomáš Jamník s přáteli nabídnou barokní seanci kombinující hudbu a poezii a Přemysl Rut zrekapituluje zpěv a hněv” české levice v písních 20. století.

 

Každému vystoupení v Jihlavě se snažíme dát speciální rámec. Proto oslovujeme hudebníky, aby tu zahráli něco nového nebo něco starého nově. Hraje se v kostelíku sv. Ducha, komunistické zasedačce, soukromých bytech, kinosálech, v intervenci do města, v klubu Soul i festivalovém stanu. Nové formáty událostí s námi vymýšlejí velmi různorodé osobnosti, a tak tu hrají kapely s věkovým průměrem pod dvacet let (ve večeru Startéru Radia Wave) i mezinárodně renomovaný Tomáš Jamník – cellista, který potřebuje být i dramaturgem,” popisuje speciální hudební program jeho dramaturg Pavel Klusák.

 

Zkouška sirén – hudba na plátně

Jim Jarmusch byl již sedmkrát žhavým kandidátem na Zlatou palmu v Cannes, letos na tomto festivalu předsatvil film Paterson (2016). MFDF Ji.hlava uvede v sekci Zkouška sirén jeho celovečerní dokumentární debut Gimme Danger (2016) – kroniku agresivního rock’nʼrollu The Stooges, kapely v čele s Iggym Popem. Dalším hudebním dokumentem je současný americký snímek Punková zpěvačka (2013) režisérky Sini Andersonové. Ta vypráví příběh americké punkové zpěvačky a feministické aktivistky Kathleen Hanna, která v 90. letech začínala s punkovou kapelou Bikini Kill a spolupracovala také s kapelou Green Day, Metal Church nebo s Yoko Ono. Trojici uzavře polský snímek Patnáct stran světa (2014) režisérky Zuzanny Solakiewiczové, jenž vypráví příběh polského hudebníka Eugeniusze Rudnika. Ten radikalizoval pojetí hudby jen s nůžkami a magnetickým páskem. V legendárním Experimentálním studiu Polského rozhlasu odkryl skrytou hodnotu v syrových a odmítaných zvucích dávno před nástupem DJ. Snímek je pokusem uslyšet jeho autorskou hudební vizi.

 

Hudební vystoupení a performance na 20. MFDF Ji.hlava

Na MFDF Ji.hlava vystoupí čeští a zahraniční umělci: letošní electropopoví debutanti Ba:zel (CZ/PL), Dizzcock spolu s VJ Kolouchem, analogový šampión HRTL, dvorní hudebník Jima Jarmusche Jozef van Wissem, skupina Midi lidi, polský kytarista Raphael Rogiński, nejmladší generace indie popu na večeru Startéru Radia Wave a mezinárodně renomovaný violoncellista Tomáš Jamník ve speciálním programu.

 

Na státní svátek 28. října vystoupí v zasedací síni jihlavské organizace Komunistické strany Československa Přemysl Rut s přáteli, kteří program nazvaný Zpěv a hněv: Vášeň české levice připravili speciálně pro 20. MFDF Ji.hlava. Společně uvedou songy, jež vypovídají o proměnách české levice během 20. století. Stopu anarchistické a socialistické vášně sledují až do dob, kdy „věční proletáři” dospěli od snění a tulácké romantiky k diktatuře moci. 

 

ADULT CONTEMPORARY: Experimentální hudební video 016

Jednou z tzv. festivalových dílen, jež jsou místem blízkých setkání diváků s tvůrci a jejich prací, představí hudební dramaturg a kurátor Pavel Klusák abstraktní a experimentální filmy jako vhled do radikalizace pojmu „hudební video“. Noise, hudba dronů a prodlev, zvukové koláže, terénní nahrávky, hlubinná elektronika, improvizovaná interakce, posttechnologický svět: experimentální hudba jako inspirace a provokace pro současné vizuální tvůrce. Pavel Klusák uvede spolupráce tvůrců, jakými jsou Matthew Revert a Vanessa Rossetto, Franck Vigroux a Mika Vainio, Jon Rafman a Oneohtrix Point Never.

 

Účinkující doprovodného hudebního programu 20. MFDF Ji.hlava

Ba:zel (CZ/PL) 

Ba:zel je nově vzniklý hudební projekt Daniela Vlčka (ex GROUPE GUMA GUAR, Reverend Dick, Střešovická kramle) a Eweliny Chiu. „Vyznačuje se temnou melancholií, která nepozorovaně infiltruje každého jedince a zaručí, že veselé jaro zdaleka nemá v souboji o nadvládu s královnou zimy vyhráno“ (V. Girsa). Skupina aktuálně úspěšná v hudebně exportním projektu Českého rozhlasu Czeching.

 

Dizzcock + VJ Kolouch

Výprask beatů komentuje současný svět a pokračuje v pocitu „no satisfaction“ jinými prostředky: spolu s vizuální stopou VJ Koloucha jeden ze zásadních spektáklů na domácí nezávislé scéně. Dizzcockův dlouhohrající debut Elegy of Unsung Heroes vystavěný z beatových kompozic a ovlivněný grimem i undergroundovým hip hopem získal letos cenu Vinyla v kategorii album roku.

 

HRTL (CZ)

Všechny trysky analogového syntezátoru chrlí najednou barvy, vůně, chuti a zvuky. „Já hraju každý den. Tři až deset hodin, záleží, jestli jsem u toho do jedné nebo do pěti do rána.” Leoš Hort, hudebník a stavitel nástrojů, proměňuje showcase nástroje v nečekaně sytou a zábavnou orgii, organicky rozvíjený rastr beatů, rytmů a pulzů. Jihlavský podezřelý se vrací na místo činu.

 

Jozef van Wissem

Dlouhodobý spolupracovník filmaře Jima Jarmusche Jozef van Wissem (*1962 Maastricht, Nizozemsko) uvádí loutnu do nových kontextů a je nejznámějším loutnistou západního světa. Hraje vlastní postminimalistickou hudbu, s Jarmuschem natočil dvě alba, spolupracoval s mnoha osobnostmi (Keiji Haino, Gary Lucas, Tilda Swinton), na objednávku londýnské Národní galerie vytvořil hudbu k obrazu Hanse Holbeina Vyslanci a ozvučil počítačovou hru The Sims Medieval. Za hudbu k filmu Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive) obdržel v roce 2013 cenu na festivalu v Cannes. 

 

Midi lidi (CZ)

Kapela dobře známá jako spouštěč taneční extáze a zvláštního mixu nezávazných a závažných nálad. Generační, populární i problematizovaná skupina, u níž se vykladači zásadně neshodují na míře ironie. Přijíždějí s repertoárem z nového alba Give Masterpiece a Chance!, tedy posílenou písňovou hemisférou: tentokrát jako kvartet, v sestavě Petr Marek, Prokop Holoubek, Markéta Lisá a Tomino Kelar, VJ Kolouch. Předskakuje chicagský multiinstrumentalista Winston Lasker, člen mezinárodně etablovaných Mahjongg.

 

Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes

Africká mystická hudba: k tomuto prvotnímu, syrovému, individuálnímu i hlubinně tradičnímu vyjádření dospěl polský autor a kytarista (1977, Frankfurt nad Mohanem) poté, co se léta věnoval avantgardě, experimentu, free jazzu a lidové hudbě. Sólový program s elektrickou kytarou Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes byl oceněn mezi nejlepšími alby roku 2015 renomovaným britským hudebním měsíčníkem Wire. Radikální přetlumočení hudby velkých Afroameričanů je výtečným příspěvkem k dnešnímu hledání rovnováhy mezi současným a nadčasovým. 

 

Startér Radia Wave na MFDF Ji.hlava

Představit nejmladší a nastupující generaci, autorské hudebníky často ve věku pod 20 let, to je rámec večera, který společně kurátoruje MFDF Ji.hlava a Startér, soutěžní pořad pro začínající skupiny na Radiu Wave. Radost z burácení kytar a pokračování psychedelických sixties (Frank Bigsby & His Satanic Majesty), radost ze živoucí elektroniky (Orient), radost z frankensteinovského spojení Rachmaninova a Fuck Buttons (Killiekrankie).  Uvádí startérský Jonáš Zbořil.  

Tomáš Jamník: Sedm ricercarů

Ponor do baroka hudbou i slovem. Tomáš Jamník tentokrát nejen jako violoncellista, ale i jako autor koncepce večera, v němž se sedm sólových ricercarů Domenica Gabrielliho (1651–1690) střídá s českými barokními texty. Atmosféru dotváří genius loci: kostelík sv. Ducha ve Smetanových sadech. „Budu mít zapůjčen naprosto unikátní barokní nástroj, malé cellíčko z konce 17. století (!!!… ty vykřičníky píšu, protože takových nástrojů je málo).” Program byl vytvořen na objednávku MFDF Ji.hlava. 

Tomáš Jamník (*1985) vystupoval jako člen Berlínské filharmonie, jako sólista hrál mj. s Českou filharmonií, s Madalenou Koženou vystoupil v Barbican Hall v Londýně. Je autorem a tváří projektu Vážný zájem, který si klade za cíl přinést vážnou hudbu mezi lidi prostřednictvím série domácích koncertů.

 

Zpěv a hněv: Vášeň české levice

Přemysl Rut, praktikující historik české písně, uvádí songy, jež vypovídají o proměnách české levice během 20. století. Stopu anarchistické a socialistické vášně sleduje až do dob, kdy „věční proletáři” dospěli od snění a tulácké romantiky k diktatuře moci. Program laskavě vytvořený na objednávku MFDF Ji.hlava se koná v zasedací síni jihlavské organizace Komunistické strany Československa, nikoli náhodou 28. října. Účinkují: Markéta Potužáková, Přemysl Rut, Jan Večeřa.