Zpět

Žižkovská noc 2023

Místo: Praha, Hlavní město Praha
Od: 24.03.2023
Do: 25.03.2023
Web: FESTIVAL GUIDE
Místo: Praha
Vstupenky/informace: GoOut.cz

Další ročník festivalu *Žižkovská noc* se bude konat 24. a 25. března. Vystoupí James Cole, Opak dissu, Mucha, Salto with love, Berlin Manson, Kittchen, Marie Kieslowski a mnoho dalších.

Učinkující
NázevPopis/foto
James Cole
James Cole je český zpěvák, rapper, hudebník, básník vystupující pod mnoha různými jmény a projekty. Na scénu vstoupil debutovým sólovým albem *Frekvence P.H.A.T.*, které bylo na svou dobu poměrně kontroverzní a vzbudilo rozporuplné reakce, nicméně postavilo Jamese do přední linie. Následovala spolupráce s Hugo Toxxxem pod hlavičkou společného projektu SuperCrooo na desce *Toxic Funk* považované za jeden ze zlomových momentů českého hip hopu. Dále mu vyšla alba *Neurofolk, Dva nosáči tankují super, Orikoule, Kapitán Láska, Halucinace ze 3. patra*, *Orfeus* a *Stanley Kuffenheim*. 20. ledna 2022 vydává James Cole své nejnovější album *Alien*.

James Cole James Cole James Cole James Cole

Il:lö
Duo Il:lö se zrodilo setkáním Dejana Dejado a Andrease Schütze v Praze v roce 2010. Tito dva francouzští producenti, ve věku 29 a 31 let, sdíleli společné zájmy a rozhodli se spolupracovat v roce 2012. Po půl roce práce vydali své první EP *Distances*. Po setkání v Paříži vydali *Places* v roce 2015. Jejich metoda komponování zůstává nezměněná. Jeden hledá samply, aby je poslal druhému, který je stříhá a upravuje.

Il:lö

Opak Dissu
Nejvesničtější rapový label v tuzemsku. Jeho členy jsou ASAP Jarda, Don Chain, Young Lvíše, Aštar Čedar, Blueraykoranthug, YCMN, DJ Venktovka a DJ Casablanka. Většinou vystupují spolu a přinášejí posluchačům ten pravý *sound from da vesnica*.

Opak Dissu Opak Dissu Opak Dissu Opak Dissu

Mucha
Mucha je brněnská pseudopunková formace sdružená kolem písničkářky a podivínky Nikoly Muchy, jež se do povědomí společnosti dostala svým nevybíravým vystupováním, podivným účesem a zejména svými provokativními písněmi oslavujícími mužskou neschopnost, genderovou nespravedlnost, různé úchylky, menšinový útlak, život v moravské metropoli a jiné podivnosti života. Kapela vydala několik alb a to *Slováckou Epopej* (2013), *Josefene* (2014) a *Nána* (2016), *Tos posrals* (2019).

Mucha Mucha Mucha Mucha Mucha Mucha Mucha

Kittchen
Kittchen původně vznikl jako jednočlenný laptop-folkový projekt maskovaného písničkáře z Doks. Během živých vystoupení se do koncertní sestavy přidal Tomáš Neuwerth (LU, Nierika, Umakart). Album *Radio* už vzniklo jako práce tvůrčího tandemu. Kittchen ale dodnes občas vystupuje sám, na větší koncerty se občas přidají dvojčata Jan a Martin Galiovi. Takže nikdy není jisté, co přesně na koncertě přijde. I to je ale součást podivuhodného balíčku nazvaného Kittchen.

Kittchen Kittchen Kittchen Kittchen Kittchen Kittchen

The Pau
Paulinin sólový projekt Pau je, jak název napovídá, rozšířením sebe sama: ve svých skladbách hraje sama na všechny nástroje. Výsledkem je přesvědčivá kombinace kytarových riffů a těžkých lámaných rytmů. Své první vystoupení hrála v lednu 2015 a od té doby vystupovala v Polsku a Norsku, včetně festivalů jako *Soundedit* a *Róbrege*.

The Pau The Pau The Pau The Pau

Playstation Princess

Playstation Princess

Salto With Love
Za projektem Salto With Love stojí písničkářka, herečka a tanečnice Anežka Kalivodová. Tvoří především ve stylu „bedroom country“. Debut *Love Me In Volvo* jsou písničky do auta – soundtrack k obyčejnému dni či jízdě. Je duší romantik i „sígr“, věří v sílu imaginace i to se propisuje do jejích textů a melodií.

Salto With Love

Ryder The Eagle

Ryder The Eagle Ryder The Eagle

Lebanon
Olomoucká kapela, která hraje neortodoxní a experimentální rock.

Lebanon Lebanon

Billow
Dream-popová kapela z Veselí nad Moravou, kterou tvoří Lenka a Jakub Zbořilovi a Vojtěch Veselý, v živé verzi je navíc doprovází bubeník Erik Netušil. Vydávají na slovenském labelu Z Tapes. Debutovali v roce 2017 křehkou akustickou deskou *Maps*, které se dostalo pozitivních ohlasů od českých kritiků – album se zařadilo mezi nejlepší domácí desky roku na hudebních webech Beehype, AlterEcho či Full Moon. V roce 2019 vydali Billow druhé album *Seascape* (Z Tapes, Piper Records), které si povšimli také zahraniční recenzenti. Kazetové vydání je mimo jiné distribuováno v Japonsku. V roce 2020 se kapela vrátila s třetí deskou pojmenovanou jednoduše III (Z Tapes), na níž se zvukově posunuli blíže k elektronice.

Billow Billow Billow

Kvietah
Kvietah, Magdalena Fendrychová je pražská skladatelka a textařka. Zpívá o věcech všedních pomocí nevšedních obrazů. Její písně jsou žánrově někde mezi indie rockem a popem.

Kvietah

Sdružení rodičů a přátel RoPy
Sdružení rodičů a přátel RoPy, zkráceně též SRPR či RoPa je česká hudební skupina. Její styl bývá označován jako post-punk. Skupinu založili v roce 1993 textař a zpěvák Roman Neruda a klávesista Pavel Tic. Zpočátku se jednalo spíše o doprovod k literárnímu čtení s doprovodem hudby, později převládla hudební složka.

Sdružení rodičů a přátel RoPy

Vellocet Roll
Pražská postpunková formace Vellocet Roll vydala svou debutovou desku *A Man Asleep* v roce 2019 u *Theremin Records*, což jí vtisklo nezaměnitelný špinavý zvuk. Pětičlenná sestava naživo vytváří zvukovou koláž plnou psychedelie, zamlžené kytary se mísí s neurotickými plochami saxofonu. Na albu *A Land Ridden by Darkness* (*Full Moon Forum*, 2021) svůj hutný energický zvuk kapela doplňuje o nečekaně svůdné freejazzové pasáže. Téměř přesně rok po druhém dlouhohrajícím albu přichází Vellocet s další nahrávkou, kde se vůbec poprvé rozhodli použít češtinu. EP *Halcyon Days* zachycuje kapelu v přímočařejším punkovém modu, pětičlennou sestavu kapely rozšířil Jan Podskalský (kytara), na koncertech zvuk ještě doplňují perkuse Josefa Hradilka (Dukla).

Vellocet Roll Vellocet Roll Vellocet Roll Vellocet Roll

Favorite Obsession

Favorite Obsession Favorite Obsession

Ellie Dandelion
Ellie Dandelion, vlastním jménem Eliška Lubojatzká, je producentka a zpěvačka původem z Ostravy. Svůj dreampopový žánr doprovází zasněným hlasem. V roce 2021 vydala svoje první EP album *Vivid*, které je od předchozí tvorby synthovější a více rytmické.

Ellie Dandelion Ellie Dandelion Ellie Dandelion

David Pomahač
Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač je zakladatel známého urban folkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně, hrál v doprovodné kapele Xaviera Baumaxy, v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu. Počátkem roku 2020 vystoupil ze stínu Kieslowski a vydal se s albem *Do tmy je daleko*, produkovaného Tomášem Havlenem (Post-hudba, Zvíře jménem podzim, Spomenik, aj.), na sólovou dráhu. *Do tmy je daleko* se umístilo v první dvacítce celoroční hitparády Velká Sedma Radia 1, v žebříčku nejlepších desek roku 2020 časopisu Full Moon, v první desítce nejlepších alb roku Musicserver.cz i výběru nejlepších desek rádia Expres FM. V dubnu 2022 vydal Pomahač u vydavatelství *Minority Records* své druhé sólové album s názvem *Neviditelný*. Spoluautorem hudby a producentem desky v jedné osobě je Martin Hůla aka Martin Tvrdý či Bonus.

David Pomahač David Pomahač David Pomahač David Pomahač

Jiří Imlauf
Jirka Imlauf je zpěvák a kytarista ústecké kapely Houpací koně, která od roku 1991 dokola obehrává stejnou písničku o tom, že láska je brusinka v svíčkové omáčce. Syrovost kytar se u nich vždycky proplétala s chutí vidět věci z odvrácené strany, často je ovlivňuje město, ve kterém žijí, hnusný, ale divně přitažlivý Ústí. Sám se španělkou hraje Imlauf písničky Houpacích koní i ty, které kapela na repertoáru nemá. Říká o tom jinej model, stejná intenzita, dostat to ze sebe ven.

Jiří Imlauf Jiří Imlauf

Člověk krve
Folkový písničkář ze Stříbrné Skalice.

Člověk krve Člověk krve Člověk krve

Whyyes
Kapela Whyyes žije v Praze, ale její členové mají běloruské kořeny.

Whyyes Whyyes Whyyes Whyyes

Fail Together

Fail Together Fail Together

Vnitrublok
Pražská kapela, která se utvořila kolem písničkářky Alžběty Dudové a jejích písní plných křehkosti i dekadence, poetiky i přímočarosti. V repertoáru má jak kapelní aranže původně folkových písní, tak barvité nové písně, vypůjčující si prvky různorodých žánrů, od potemnělého reggae až po synth-pop, které již vznikaly s tvůrčím přínosem dalších členů kapely.

Vnitrublok Vnitrublok

Berlin Manson
Bratislavsko-košický projekt Berlin Manson prepája striktnú DIY estetiku a (synth)punkový vibe so súčasným trapovým ošiaľom. A do tohto rozloženia síl pridáva kus nadhľadu, čo stavia celý projekt do neformálnej metaroviny. Produkcia Berlin Manson začala v čase nastupujúcej pandémie, 13. marca skladbou, ktorú zverejnili ako kolektív Umelecké združenie Košická 37 – *Sa Neboy*. Jej odviazane autotunový recitál na balkóne nemožno brať inak ako veľmi podarenú recesiu. Tá prerástla do kompozične zovretejších trackov *Prečo všetci bratislavskí pankači zrazu robia trap* a *Žil niekedy niekto s menom Walter Disney?* Berlin Manson spievajú/rapujú o Depeche Mode, vesmírnych lodiach a soundcloudových trendoch, topiac sa vo vlnách melancholických syntetizátorov, ich zvuk a postoje ale nie sú iba o neohraničenej srande. Zaujímavá je ich schopnosť aktualizovať post-synth punkový zvuk, pohybovať sa na zvláštnom pohraničí analógového a digitálneho a s ironickým úškrnom komentovať dianie na scéne, no zároveň byť jej čerstvou súčasťou v podobe nečakanej systémovej chyby. Berlin Manson je dokladom úplnej žánrovej, produkčnej a postojovej slobody, bez snahy stavať sa do vopred daného obrazu alebo niekam stopercentne zapadnúť.

Berlin Manson Berlin Manson Berlin Manson Berlin Manson

Alpha Strategy
The noise rock band Alpha Strategy began in Toronto, Canada in 2011 as the solo project of Rory Hinchey. Over a decade later, it has moved twice, eventually settling in Prague; become a full fledged band; and recorded three LPs, including one at Steve Albini's Electrical Audio. Mixing noise rock bravado with post-punk neurosis, Alpha Strategy's defining feature is Hinchey himself, whose presence was once described as „John Travolta in *Grease* meets Nick Cave*.

Alpha Strategy Alpha Strategy Alpha Strategy Alpha Strategy

Neue Welt

Neue Welt

Seeing Things

Seeing Things

Monte Carlo Strippers
Vycházející kapela z Prahy pohybující se na pomezí grunge, alternativního rocku a Indie.

Monte Carlo Strippers Monte Carlo Strippers

homeoffice

homeoffice homeoffice homeoffice homeoffice homeoffice homeoffice

Next:Gen Crew
Next:Gen CREW is a music project created by Dj Critical J. The project is dedicated to promote non-known producers, dj´s and mc´s, organize various public club and open air events. Focused on full spectrum of bass music.

Next:Gen Crew Next:Gen Crew

Jakub Daš

Jakub Daš

Meteleska
Kapela Meteleska hraje především hudbu, která diváky roztančí. Mezi žánry je velmi těžko zařaditelná – hudba je směsí rocku a World Music, na reggae příliš rychlá a tvrdá, na SKAčko malinko pomalá. Energeticko-energickým jádrem skupiny je houslista a zpěvák za hlavním mikrofonem, jeho osobitý projev celý dojem stupňuje, upoutají klikatá sóla a doprovody, které kromě smyčce hraje i trsátkem. Hutný zvuk Metelesky tvoří výrazná basová linka, nekompromisní bicí, kytary a barevnost rozvíjejí ženské vokály, které jsou radostí k poslechu i na pohled. Meteleska je kapela, kterou stojí zato prožít na živo.

Meteleska Meteleska

Sisus Ralsis

Sisus Ralsis

Foggy Dude

Foggy Dude Foggy Dude Foggy Dude

REK

REK REK

Jáchym
Umělkyně, aktivistka a hudebnice Eliška Loumová vystupující pod pseudonymem Jáchym.

Jáchym

Crayfish

Crayfish

BassMith

BassMith

TGP
Kapela vznikla původně jako klasický večírkový projekt jednoho žižkovského nakladatelství; její repertoár sestával z všemožných coverů, Bobem Dylanem, Nickem Cavem či Markem Laneganem počínaje, Velvet Underground, Pixies či PJ Harvey konče. Ke coverům se ovšem postupně přidala i vlastní tvorba, jež jednak nezapře vliv výše zmíněných, jednak dává vzpomenout na to, že sólový kytarista pochází z hardcoreových a alternativních vod (ex-Bezbolestná, Bonus, Bumbrle), saxofonista hraje mj. se superskupinou Zvíře jménem Podzim a bubenice studuje muzikologii. S proměnou repertoáru a drobnou obměnou sestavy se změnil i název kapely: z The Guilty Pleasures se stali TGP.

TGP TGP TGP

Marie Kieslowski
Marie Kieslowski je známá jako pianitska a zpěvačka hudebního dua Kieslowski. Krátce po odchodu na mateřskou vydala na jaře 2019 první autorskou skladbu píseň *To a jen sen* (ve spolupráci s Aid Kidem), která vznikla k nové kolekci šatů – nočních košilek stejného názvu (To a jen sen) herečky Ester Geislerové a módní návrhářky Josefiny Bakošové. Zpěvačka vystupuje také s projektem Zvíře jménem podzim.

Marie Kieslowski

Catastrofy
Kapela Catastrofy, původně Bastards, vznikla v roce 2005 na Slovensku. Hrají poctivý ostrý trash.

Catastrofy Catastrofy Catastrofy

Stinka
Stinka, vlastním jménem Hana Lundiaková, je česká spisovatelka, akordeonistka a zpěvačka, se kterou čas od času spoluhrají na vlně volného času Martin Petrásek (bicí) a Martin Černý (multiinstrumental genius). Stinka dříve působila v kapelách Rudovous, Tři sestry, Trenér norů a Kaspar von Urbach. V roce 2010 vydala první sbírku experimentálních próz *Vrhnout*, v roce 2012 novelu *Černý Klarus* a v roce 2014 román *Imago*. Její debutové album s názvem *Krrrva!* vyšlo 1. 9. 2013, o dva roky pak vydává později *Bído, čau…* u vydavatelství Polí5. Její punkové šansony, ve kterých je výrazné echo enervujícího rocku, postrocku, blues, rapu i freakfolku dokážou nabudit atmosféru šamanského rituálu i pekelného orchestru. Stinka odkazuje k tomu prapůvodnímu v člověku, přitom ale glosuje nejsoučasnější tragikomedii soudobého světa. Libuje si v polyfonii, poetické pasáže dokáže střídat se sveřepými až noisovými refrény. V jejích písních lze slyšet ohlas skladatelů, jako jsou Zdenek Liška, Ennio Morricone, PhillGlass, John Cale, Nick Cave, ruku v ruce se sveřepostí Ramones či The Ex.

Stinka

Josefina Dusk

Josefina Dusk Josefina Dusk Josefina Dusk Josefina Dusk Josefina Dusk

Thalidomide
Thalidomide je česká hardcore punková hudební skupina, která se zformovala v roce 1993 v době, kdy jejím členům bylo šestnáct let. Jak sami její členové uvádějí, kapela navazuje na tradici kapel typu Black Flag, Dead Kennedys, SS Decontrol a mnoha dalších.

Thalidomide Thalidomide

Sorry holka

Sorry holka Sorry holka

Blue Chesterfield
Mix country, noise a shoegazu, to vše v garážovém lo-fi zvuku. Blue Chesterfield hraje v sestavě zpěv, bicí, saxofon, občasně také violoncello. Členové kapely hrávají také v hudebních uskupeních Red Onion, China Soup a Marcel Gidote's Holy Crab.

Blue Chesterfield Blue Chesterfield

Cermaque
Cermaque je souhrná hlavička, pod kterou jsou v různých aranžích (nejjednoduší variantou je kytara, hlas a bosé nohy), po různých koutech Evropy a v různých náladách uváděny různé písně Jakuba Čermáka.

Cermaque Cermaque Cermaque Cermaque Cermaque

Červen

Červen Červen Červen

Supertesla
Členové Supertesly, kteří během svého života prošli kapelami jako Black Burley, Bombs From Heaven, Ňuňu nebo The Fialky, mají rádi Toma Pettyho, Bruce Springsteena a The Gaslight Anthem. Svojí česky zpívanou tvorbu označují za heartland-punk.

Supertesla Supertesla Supertesla

Blank Out

Blank Out

Audio Attaché
Audio Attaché je česká indie-popová hudební kapela.

Audio Attaché Audio Attaché

První–Poslední
První–Poslední se zrodili v Praze v roce 2007. Jsou energickou kapelou se svérázným pohledem na svět. Tomu odpovídá i jejich nevšední poetika a hudební styl. Pohybuje se na rozmezí grunge a garážového indie hraného někdy až s punkovým nasazením.

První–Poslední První–Poslední První–Poslední

Tamdoletma
Tamdoletma je česká alternativní folková hudební skupina, kterou tvoří dvojice Franta Jaroš (kytara, zpěv) a Vojtěch Tomášek (housle, zpěv). Ti jako svojí inspiraci uvádějí kapely nebo zpěváky, kterými jsou například Pink Floyd, Bob Dylan, Slipknot, Jirka Schmitzer nebo Xavier Baumaxa.

Tamdoletma Tamdoletma

Skrytý půvab byrokracie
Skrytý půvab byrokracie je pražská avantgardní skupina hrající jinou a samozřejmě současnou hudbu s ozvuky tradic českého undergroundu. Předem nahrané smyčky vystřídaly v poslední době různé samočinné stroje usměrňované živou obsluhou. Nepřehlédnutelná basová linka se saxofonem střídaným s kytarou dávají pevný podklad pro deklamaci pravd.

Skrytý půvab byrokracie Skrytý půvab byrokracie Skrytý půvab byrokracie

Dvouhlavej kluk
Dvouhlavej kluk je indie folkový písničkář z Prahy. V jeho hudbě se propojují vlivy různých hudebních žánrů a intimní lyriky. V roce 2019 vydal album s názvem *Věci, který lidi dělaj* v produkci Dominika Zezuly.

Dvouhlavej kluk

Zelená konev
Kapela vznikla na přelomu roků 2006 a 2007 z původně typicky studentského rockově punkového snažení. Noví členové, nabalující se během dalšího roku jako sněhová koule, nakonec dali kapele i díky nástrojovému obsazení punc spíše ska, funky či rockové vizáže. Kapela různě koncertuje v rámci republiky, před volbami do poslanecké sněmovny 2010 si ji pro své mítinky vybírá i strana Zelených - Konev tak vystupuje po boku Tata Bojs, Lenky Dusilové a dalších.

Zelená konev Zelená konev

Definitivni ententýk
Skupina z Litvínova, která se seskupila v roce 1994. Název kapely vyjadřuje touhu po něčem rozmarném a přitom trvanlivém. Styl kapely se během patnácti let hraní nenápadně posunul od „gymnaziálního“ rocku ke stylově bohatější, převážně optimistické vlastní tvorbě. Zvuk kapely je postaven na přehledné rytmice, hlučných kytarách a zpěvu „Páji“ Ampapové. Doplňuje jej dechová sekce čítající v současné době tři členy.

Definitivni ententýk Definitivni ententýk

Budulínek
Budulínek je česká hudební skupina, jejíž členové se dali dohromady na Rokycanském gymnáziu. Kapelu tvoří čtveřice muzikantů David Spěváček, Petr Zahradník, Josef Krsek a Pavel Novotný.

Budulínek Budulínek Budulínek

Šoulet

Šoulet

Pekelné kone

Pekelné kone

Zhasni
Novoborská skupina Zhasni se dala dohromady v roce 2004. Opírá se výhradně o vlastní tvorbu, kterou lze zařadit do kategorie fol k pop. Na svém kontě má více než sto koncertů na různých festivalech (Zahrada, OkoloTřeboně, Přeštěnice, Folková růže, Loděnica-Piešťany, Folkové prázdniny v Náměšti n. Oslavou, apod.), ale i na komornějších scénách jako jsou divadla, kluby, kina, čajovny nebo vernisáže. Svoji debutovou desku s názvem Je to tak nutný... kapela vydala v roce 2009.

Zhasni

Noix
V tvorbě pražské trojice Noix se prolíná indie rock a psychedelie, což dodává skladbám intimní nádech. Zasněné kytarové linky, výrazné vokály a syrové basové riffy.

Noix

Mladé perspektivní ryby

Mladé perspektivní ryby Mladé perspektivní ryby

Etera

Etera

Myncryst
Členy Myncryst od malička každého zvlášť formovalo nehostinné prostředí východního Slovenska. Trojice hrající alternative post-rock.

Myncryst Myncryst

Eleven

Eleven

Matter Tua

Matter Tua

Bez šance

Bez šance

Icaterina

Icaterina

Lobbyboy&saab900turbo
Rapové duo Lobbyboy&saab900turbo tvoří performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická. Duo ve své tvorbě mísí historky z periferie a nahlíží na občas drsnou realitu ženství, nejen na hudební scéně.

Lobbyboy&saab900turbo

Jan Těsnohlídek ml.
Jan Těsnohlídek je český spisovatel, básník, vydavatel a redaktor.

Jan Těsnohlídek ml.

Hanzík
Původně plzeňský, čerstvě pražský písničkář pohybující se na pomezí alternativy, folku a rocku. Vypráví emotivní životní příběhy.

Hanzík

Dzunior
DJ Dzunior je český umělec.

Dzunior


Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023Žižkovská noc 2023

Místo: Praha
Uložit tuto akci

Sdílet s přáteli: